BUDAPEST

BHSE - Kajak-Kenu Központ

Az Óbudai szigeten meglévő, de mintegy 40 éves ingatlanban lévő kajak-kenu edzőközpont már nem tudja betölteni azt a szerepet, ami egy nagy múltú egyesülettől a XXI. századi követelmények ismeretében elvárható.
A fejlesztés célja egy modern edzőközpont kialakítása, amely a magyar kajak – kenu hagyományokat a XXI. században tovább tudja vinni, magas szintű szakmai munkának tud otthont adni a legkisebbektől kezdve a felnőtt korosztályig, nem utolsó sorban a nyári szezonban edzőtáborok megrendezését is lehetővé teszi és ehhez kapcsolódóan szállásfunkciót is betölt.
A meglévő edzőközpont kialakítása, szerkezeti rendszere, a felhasznált építőanyag avult állapota, az árvizekkel szembeni csekély ellenálló képesség, valamint a jelentős tervezési program nem teszi lehetővé az épületegyüttes gazdaságos felújítását, ezért annak elbontását, és egy új, hosszú távon minden igényt kielégítő edzőközpont létrehozását javasoltuk.
Az Óbudai sziget teljes területe a Duna hullámtere, ennek megfelelően speciális szempontokat is figyelembe kellett venni a tervezés során.

A terület megközelítése jelenleg a H-hídon és a K-hídon keresztül történik, a telek aszfaltúton keresztül elérhető, ezek műszaki állapota azonban sok helyen erősen aggályos.
Árvízvédelmi szempontból az Óbudai-sziget nem része a Főváros által védett területeknek, itt épített módon árvízvédekezés nincs, a sziget teljes egészében hullámtéri területnek minősül. A terület – átlagosan – 60 cm-rel az árvízszint alatt terül el, a MÁSZ+1,30 m árvízi biztonsághoz képest pedig a magassághiány mintegy 1,9 m.

Az épület tervezett tömege, a különböző épületszárnyakban könnyen azonosíthatók az oda tervezett funkciók, a belső közlekedési rendszerekben egyértelmű határolások tervezhetőek, ami a beléptető rendszer kialakítását és a különböző jogosultságokat illeti.
A főbejárati előcsarnok/lobbytól délre a konyha étterem egysége található, melyet a teraszon keresztül az utcáról is meg lehet közelíteni.

Az előcsarnoktól keletre a Duna fel terveztük a szállás funkció épületszárnyát, ennek értelemszerűen kapcsolódnia kell a konyha-étterem funkcióhoz is.
Az épület fő – sport – funkciója a középső épületrészben kapott helyet, itt a Duna felé nyitottan 4 edzőterem, míg az utcai oldal felé a hozzájuk tartozó öltözőblokkokat helyeztük el.
Az északi épülettömegben a kiszolgáló funkciók egy részét (gépészet, raktárak, műhely) helyeztük el, illetve nagyrészben a hajótároló funkció kapott itt helyet.
A földszinti funkciók mindegyikéből gyakorlatilag közvetlenül ki lehet jutni a kertbe, ami nemcsak közvetlen vizuális és emócionális kapcsolatot jelent a természettel, a víz közelségével, de havaria esetén az épület gyors kiürítése szempontjából is fontos.
Az emeleti 4 nagy edzőterem is – a földszintiekhez hasonlóan – nagy üvegfelületekkel fordul a kert és Duna felé, az emeleten nagyméretű teraszok is emeleti a térélményt.

A tervezési program szerinti megnövekedett hajó számot, illetve a több kisérő motoros igényt részben szintén új tároló épületben helyezzük el, részben a meglévő ponton helyén a mederben egy új úszóművet is tervezni kell.
Ezen úszómű felépítményében további hajótároló kapacitás, öltözők, vizes blokk, kiegészítő helyiségek kapnak helyet, és lehetőség lesz a kisérő motorosok idény közbeni zárt, biztonságos tárolására is.

A Duna felé a telekről a kijárat megmarad, a régi sója felújításra kerül, az új úszómű megközelítése biztonságosabbá és könnyebbé válik.
Az épület kialakításánál nagy gondot fordítottunk arra, hogy tartós anyagokat használjunk melyek környezetre gyakorolt hatása kicsi, továbbá alapanyaguk és maga a kész termék is újrahasznosítható. Mindezek mellet a kialakítás részét képezte az árvíz okozta terhelés csökkentése, illetve az anyagok árvíz és szennyeződés tűrő kialakítása.

TERVEZÉS ÉVE

2021-2022

HELYSZÍN

Budapest
HONVÉD SPORTEGYESÜLET

KIVITELEZÉS VÁRHATÓ IDŐTARTAMA

2022-2023

TERVEZETT TERÜLET

7.110 m2